Co musím udělat, abych mohl*a začít učit?

To záleží na mnoha věcech – ale neboj, vším tě provedeme. Trnitost cesty k učitelství se totiž liší u každého z nás podle toho, kolik je ti let, co už máš vystudováno, jak jsi na tom časově a finančně atd. Tak jako tak, stojí to za to!

Potřebuješ získat pedagogickou kvalifikaci*

Jak na to?

„Rozcestník pedagogické kvalifikace“

„Pedagogické minimum“

Obecná pravidla podle vzdělání


*Pedagogická kvalifikace

Tzv. pedagogická kvalifikace je něco, co potřebuješ k tomu, aby ses mohl*a stát tzv. pedagogickým pracovníkem, což je téměř každá pozice ve škole. Více informací o tom, kdo je pedagogický pracovník a co všechno můžeš dělat ve škole, najdeš zde.
To, že takovou kvalifikaci potřebuješ, určuje Zákon č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a jeho novely a vyhlášky. Ten jsme pro tebe prošli a ty nejdůležitější části zpracovali do Rozcestníku pedagogické kvalifikace, kde snadno zjistíš, co bude pro tebe nejsnazší cesta k učitelství.

V jaké situaci se právě nacházíš?


Nemáš vysokou školu.

Pokud chceš přímo učit na základce nebo střední škole, pravděpodobně se tomu nevyhneš – magisterský titul je potřeba pro výuku většiny předmětů. Abys tedy mohl*a učit, nejjednodušší cestou pro tebe bude určitě vystudovat na některé z pedagogických či jiných fakult Bc. a navazující Mgr. obor pro výuku daného předmětu pro daný stupeň školy.

Pokud už ani nechceš studovat vysokou školu a máš nebo budeš mít maturitu, můžeš zvážit taky profesi asistenta pedagoga. Můžeme tě ujistit, že je to pedagogicky plně uspokojující profese, ve které máš pouze víc prostoru věnovat se jednotlivým žákům individuálně. Více o profesi asistenta pedagoga najdeš zde.

Na jaké škole chceš začít učit?

Studuješ nebo jsi absolvoval/a pedagogický obor.

Pokud jsi vystudoval*a pedagogického magistra pro předměty, které plánuješ i po jeho dokončení učit, je to samozřejmě ideální scénář. Může se ale taky stát, že budeš chtít učit nějaké jiné. V tom případě máš několik možností. Tou nejjednodušší je doplnit si tzv. pedagogické minimum, tedy projít kurzem celoživotního vzdělávání (CŽV), který nabízí některá z vysokých škol.

Potřebné kvalifikace můžeš dosáhnout taky absolvováním bakaláře pedagogiky se zaměřením na 2. stupeň ZŠ nebo SŠ. Ten sice trvá výrazně déle než kurzy CŽV, zároveň tě ale nebude stát ani korunu.

Třetí možností je pak doplňující studium (DVPP), kterým si rozšíříš svojí odbornou kvalifikaci. DVPP organizují kromě vysokých škol i další organizace nebo třeba spolky a zpravidla si je musíš zaplatit.

Jaké předměty chceš začít učit?

Studuješ nebo jsi absolvoval/a jakoukoliv jinou vysokou školu.

Pokud zrovna studuješ nebo jsi už dokonce dokončil*a studium na vysoké škole a chceš začít učit na základní nebo střední škole předmět, který jsi studoval*a, bude pro tebe nejjednodušší dodělat si k magistru tzv. “pedagogické minimum”, což je chybný výraz pro některý z vysokoškolských programů celoživotního vzdělávání (CŽV) zaměřených právě na přípravu učitelů 2. stupně ZŠ nebo SŠ.

Potřebnou kvalifikaci můžeš získat taky absolvováním bakaláře v pedagogice se zaměřením na přípravu učitelů 2. stupně ZŠ nebo SŠ. Bakalář ti sice zabere víc času než kurz CŽV, nebudeš za něj ale zase muset platit.

Výhodou taky je, že škola ti často umožní začít s kurzem CŽV nebo bakalářem ještě v průběhu tvého magisterského studia a ty tak ušetříš peníze tím, že některé předměty absolvuješ jako volitelné už během magistra.

Na jaké škole chceš začít učit?