Proč jít učit?

Hledáte práci, která má smysl? Takovou, kterou můžete něco změnit, někoho ovlivnit? Tak pojďte učit!

V českém školství momentálně chybí více než 6000 učitelů a situace se neustále zhoršuje. Abychom to společně změnili, potřebuje vás, zájemce o učitelství. Na této stránce vám ukážeme, proč je práce pedagoga skvělou volbou.

Zajímá vás, jak se snadno dostat do školství?

Přihlaste se k newsletterovému seriálu, který vás provede všemi nástrahami cesty za katedru – každý týden jeden díl!

(Formulář na registraci k newletteru není v současné chvíli k dispozici. Obnovte si, prosím, stránku nebo se vraťte později.)

Pomozte nám se dál zlepšovat

Přijde vám práce za katedrou zajímavá? Budeme moc rádi, když nám vyplníte krátký dotazník, pomocí kterého mapujeme současnou situaci v českém školství. Zabere vám to jen pár minut a nám to obrovsky pomůže. Děkujeme!

Inspirujte se příběhy lidí, kteří začali učit!

Jaromír vystudoval marketing a management
a 14 let pracoval jako analytik trhu. S příchodem rodiny přišla potřeba změny prostředí i zájem
o vzdělávání. Co vše mu učitelství dáva zjistíte
v tomto videu.

Podívejte se na příběh Hanky, která vyměnila tabuli odletovou za tabuli školní a dnes úspěšně vede základní školu z pozice ředitelky.

Tomáš na učitelství nejvíc oceňuje bezprostřední zpětnou vazbu, kterou v předešlém zaměstnání neměl. Jak se k učitelství dostal se dozvíte v tomto videu.

Přestože Dominik vystudoval práva, hned po škole nastoupil jako učitel základů společenských věd
a dějepisu. Proč je pro něj každá hodina větším dobrodružstvím než sezení v soudní síni?
To se dozvíte v tomto videu.

Vlaďka se po čtyřicítce rozhodla otočit svou kariéru vzhůru nohama. Doplnila si potřebné vzdělání, zamilovala si fyziku a matematiku a společně se svými žáky prozkoumává jejich tajuplná zákoutí.
Podívejte se na její příběh – a inspiraci, že začít učit jde v každém věku!

Blanka se po zkušenostech z Velké Británie a letech práce v managementu rozhodla splnit si svůj sen – jít učit. Více se dozvíte v tomto videu.

Chcete taky začít učit?

Ale ještě nejste přesvědčeni, že chcete začít učit? Tak si učení vyzkoušejte – nebo si s pomocí našeho interaktivního průvodce jednoduše zjistěte, jak si doplnit pedagogickou kvalifikaci!

Proč vás učitelství bude bavit?

Pořád tápete, jestli je učení pro vás to pravé? Tady je pár argumentů, které vás možná přesvědčí!

Radost z úspěchu

Dobíjet vás bude energie od žáků a studentů, ale i vlastní úspěchy.

Kreativní práce

Počítejte, že při učení nikdy nesklouznete do stereotypu.

Má to smysl

Podílet se budete na změně společnosti k lepšímu.

Nemáte šanci ustrnout

Naučíte se pružně reagovat na potřeby dětí a průběžně se vzdělávat.

Na co se nejčastěji ptáte?

Plat pro spoustu lidí rozhoduje o tom, jestli se vydají na dráhu učitele. Přestože se jejich výše za poslední roky stále zlepšuje, zůstávají opředeny řadou mýtů. Jak to s platy doopravdy je?

Nástupní plat učitele bez praxe v roce 2022 je při plném úvazku 32 820 korun hrubého. Platí, ať učíte na Královských Vinohradech nebo v Polici nad Metují. Výsledná částka na výplatní pásce je ale ovlivněna spoustou dalších proměnných. Jsou školy, které mají důkladně vypracovaný systém odměn. Příplatky můžete dostat nejen za třídnictví, ale třeba i za využívání technologií ve výuce nebo například za vytvoření plánu vlastního rozvoje. 

Trend platů ve školství je každopádně pozitivní. V grafu vidíte, jak se průběžně zvyšuje jejich průměrná výše, do které se započítávají i platy ředitelů a dalších pracovníků školy.

Nemusíte. Vše záleží na škole a jejím řediteli. Pokud tedy máte skvělou práci, ale zároveň byste chtěli své zkušenosti předávat dál, je pro vás částečný úvazek ideální! 

Na druhém a dalších stupních vzdělávání jsou tyto úvazky běžné. Narazíte na ně ale i u prvního stupně. Zároveň je zde také možnost využít učení v tandemovém/párovém režimu.  

Částečný úvazek je superosvěžující! S tím, že chci učit jen na částečný úvazek nemělo vedení žádný problém. Pro rozvrháře je to sice trochu oříšek, ale poradí si s tím.”

Hana, učitelka na ZŠ

Povolání učitele nemusí být nutně běh na dlouhou trať. Vzhledem k nedostatku kvalifikovaných učitelů může být blíž, než si myslíte. Když ředitel nedokáže obsadit pozici kvalifikovaným učitelem, můžete začít učit třeba zítra a vzdělání si postupně doplnit. Pokud jste tedy nedočkaví, zkuste se porozhlédnout, zda ředitelé ve vašem okolí shání posily! Mějte ale na paměti – pokud se na pozici přihlásí někdo kvalifikovaný, dostane přednost.

Potřebujete poradit s doplněním si kvalifikace? Podívejte se do našeho interaktivního průvodce.

Systém dovolených se liší školu od školy. Pravidelně bývá volno v létě, při jarních a podzimních prázdninách, o svátcích a podobně. 

Zbytek je ale velmi různorodý. Jiné to může být v mateřské škole, jiné na prvním a druhém stupni. Kromě klasické dovolené školy nabízejí i různé další možnosti – volno na samostudium, nemocenskou a další.

Tady se ukazuje velká výhoda školství – narazíte na něm na nejrůznější režimy fungování. Díky této různorodosti si můžete vybrat školu, která vám bude nejlépe vyhovovat!

To se dozvíte v našem newsletteru pro zájemce o učitelství!

Pokud máte zájem o hromadu užitečných informací a tipů o práci učitele, cestě k učitelství i úspěšném startu v nové kariéře, přihlaste se k odběru našeho krátkého seriálu pro začínající učitele.

Každý začátek je těžký. Start v učitelství třeba tím, že po nástupu do zaměstnání není mnoho času na rozkoukání se.

Se Začni učit! jsme tu právě proto, abychom vám v těchto nesnadných začátcích pomohli. Využít můžete náš Komunitní program Zauč se!, přihlásit se můžete i do našeho newsletteru pro začínající učitele – nebo si můžete prolistovat příručku, kterou jsme pro začínající učitele napsali s Učitelskou platformou.

Co můžete dělat ve škole?

  • učitele
  • pedagoga v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků
  • vychovatele
  • speciálního pedagoga
  • psychologa
  • pedagoga volného času
  • asistenta pedagoga
  • trenéra
  • metodika prevence v pedagogicko-psychologické poradně
  • vedoucího pedagogického pracovníka

Kdo může tyto profese vykonávat?

Musíte být plně způsobilí k právním úkonům, prokázat znalost českého nebo jiného jazyka, ve kterém je vedeno vyučování, být bezúhonní, zdravotně způsobilí a mít odbornou kvalifikaci pro konkrétní přímou pedagogickou činnost. Pro přehledné shrnutí, jak je to s pedagogickou kvalifikací podle zákona o ped. pracovnících, navštivte náš rozcestník.

Co učitelství vlastně obnáší?

Pro přehled o každodenních tématech učitelů z praxe mrkněte na facebookovou skupinu naší spřátelené Učitelské platformy Učitelé+. (Skupina je uzavřená, ale obsah je viditelný pro všechny.)