Proč jít učit?

Hledáte práci, která má smysl? Takovou, kterou můžete něco změnit, někoho ovlivnit? Tak pojďte učit!

V českém školství momentálně chybí více než 6000 učitelů a situace se neustále zhoršuje. Abychom to společně změnili, potřebuje vás, zájemce o učitelství. Na této stránce vám ukážeme, proč je práce pedagoga skvělou volbou.

Inspirujte se příběhy lidí, kteří začali učit!

Přestože Dominik vystudoval práva, hned po škole nastoupil jako učitel základů společenských
věd a dějepisu. Proč je pro něj každá hodina větším dobrodružstvím než sezení v soudní síni? To se dozvíte v tomto videu.

Vlaďka se po čtyřicítce rozhodla otočit svou kariéru vzhůru nohama. Doplnila si potřebné vzdělání, zamilovala si fyziku a matematiku a společně se svými žáky prozkoumává jejich tajuplná zákoutí.
Podívejte se na její příběh – a inspiraci, že začít učit jde v každém věku!

Blanka se po zkušenostech z Velké Británie a letech práce v managementu rozhodla splnit si svůj sen – jít učit. Více se dozvíte v tomto videu.

Chcete taky začít učit?

Ale ještě nejste přesvědčeni, že chcete začít učit? Tak si učení vyzkoušejte – nebo si s pomocí našeho interaktivního průvodce jednoduše zjistěte, jak si doplnit pedagogickou kvalifikaci!

Zajímá vás více?

Novinky pro budoucí i začínající učitele, tipy na zajímavé akce o vzdělávání či na nástroje do výuky najdete v našem newsletteru!

(Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.)

Platy učitelů

Plat pro spoustu lidí rozhoduje o tom, jestli se vydají na dráhu učitele. Jejich výše je zároveň opředena řadou mýtů. Jak to s nimi doopravdy je?

Nástupní plat učitele bez praxe je 32 170 korun hrubého. Platí, ať učíte na Královských Vinohradech nebo v Polici nad Metují.

Průměrný hrubý plat byl loni na školách 44 202 korun. Pozor, patří sem nejen platy učitelů, ale i ředitelů a dalších pracovníků, kteří mohou být i ve vyšších tabulkových stupních.

Trend je ale pozitivní! Rozpočet na učitelské platy loni vzrostl o deset procent. Malé srovnání, aby byl růst ještě zřejmější: za posledních pět let se zvedl průměrný hrubý plat učitele o více než 16 000 korun.

Plat asistentů pedagoga je určený platovými třídami. Pohybuje se od 15 230 korun v té nejnižší po 35 420 korun. Plat většiny asistentů se pohybuje mezi těmito dvěma póly. (Ale pozor, většina asistentů je zaměstnána jen na částečný úvazek.)

Zdroje: UP, ČTK, asistentpedagoga.cz

 

Co můžete dělat ve škole?

  • učitele
  • pedagoga v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků
  • vychovatele
  • speciálního pedagoga
  • psychologa
  • pedagoga volného času
  • asistenta pedagoga
  • trenéra
  • metodika prevence v pedagogicko-psychologické poradně
  • vedoucího pedagogického pracovníka

Kdo může tyto profese vykonávat?

Musíte být plně způsobilí k právním úkonům, prokázat znalost českého nebo jiného jazyka, ve kterém je vedeno vyučování, být bezúhonní, zdravotně způsobilí a mít odbornou kvalifikaci pro konkrétní přímou pedagogickou činnost. Pro přehledné shrnutí, jak je to s pedagogickou kvalifikací podle zákona o ped. pracovnících, navštivte náš rozcestník.

Co učitelství vlastně obnáší?

Pro přehled o každodenních tématech učitelů z praxe mrkněte na facebookovou skupinu naší spřátelené Učitelské platformy Učitelé+. (Skupina je uzavřená, ale obsah je viditelný pro všechny.)