Kontaktujte nás

Najdete nás:
Kampus Hybernská, budova D
Hybernská 4, 110 00 Praha 1

Našim korespondenčním sídlem je:
Výluka, z.s.
Ovocný trh 560/5 110, Praha 1
IČ: 05219833

S dotazy se ozývejte na info@zacniucit.cz nebo konkrétním lidem z týmu.

Potřebujete rychle poradit?

Jana Fryzelková
spoluvedoucí organizacejana@zacniucit.cz

Sandra Ort Feyglová
spoluvedoucí organizacesandra@zacniucit.cz

Hana Kuzníková
vedení Zkus učit! a Zauč se!
hana@zacniucit.cz

Radka Planková
koordinátorka programu Den pro školuradka@denproskolu.cz
Ondřej Sliš
média a PR
ondrej.slis@zacniucit.cz

Dagmar Ašková
produkční
dagmar@zacniucit.cz

Iveta Jelenová
pedagogické kvalifikaceiveta@zacniucit.cz

Petra Yakubov
pomoc ukrajinským učitelkám
petra@zacniucit.cz

Kristián Kopřivík
správa a rozvoj webu
kristian@zacniucit.cz

Celý náš tým

Jana Fryzelková
spoluvedoucí organizacejana@zacniucit.cz

Sandra Ort Feyglová
spoluvedoucí organizacesandra@zacniucit.cz

Hana Kuzníková
vedení Zkus učit! a Zauč se!
hana@zacniucit.cz

Radka Planková
koordinátorka programu Den pro školu, finance a provozradka@denproskolu.cz
radka@zacniucit.cz
Ondřej Sliš
média a PR
ondrej.slis@zacniucit.cz

Dagmar Ašková
produkční Zauč se! a správkyně informací Zkus učit!
dagmar@zacniucit.cz

Radka Plecháčková
pomoc ukrajinským učitelkám, tvorba odborného obsahu
radka.plechackova@zacniucit.cz

Kristián Kopřivík
správa a rozvoj webu
kristian@zacniucit.cz

Kateřina Kociánová
copywriterka, Den pro školu
katerina@zacniucit.cz

Pavlína Havlenová
copywriterka
pavlina@zacniucit.cz

Petra Yakubov
Den pro školu, pomoc ukrajinským učitelkám
petra@zacniucit.cz

Vojtěch Hojný
technická správa webu
vojta@zacniucit.cz

Iveta Jelenová
pedagogické kvalifikaceiveta@zacniucit.cz

O Začni učit!

Co děláme?

Projekt Začni učit! reaguje na problémy, se kterými se aktuálně potýká české školství – už teď v něm chybí přes 6000 pedagogů a v blízké budoucnosti by to měl být téměř dvojnásobek. Třetina začínajících učitelů navíc zvažuje, že v této profesi skončí.

V boji proti těmto pochmurným statistikám pomáháme projektem Začni učit! Věříme totiž, že jen spokojení a motivovaní učitelé mohou mít spokojené a motivované žáky. Proto podporujeme začínající i zkušené učitele – a zároveň pomáháme do školství nadšeným lidem z praxe.

Zájemcům o učitelství ukazujeme, v čem přesně tato profese spočívá. Umožňujeme jim navíc vyzkoušet si učení nanečisto v programu Zkus učit!.

Rozhodnutým zájemcům o učitelství pomáháme s doplněním pedagogické kvalifikace. Připravili jsme pro ně přehledné a srozumitelné shrnutí toho, co potřebují, aby mohli stanout za katedrou.

Pro začínající učitele máme připravený program Zauč se! – ten obsahuje celoroční program, který nabízí podporu a rozvíjení se v prostředí skupiny dalších nováčků ve školství. Zároveň pořádáme i sérii workshopů a skupinové supervize. Pro začínající učitele máme připravenou i sekci s tipy, jak zvládnout start v této profesi.

Odborníkům, kteří chtějí přinést praxi do školy, nabízíme projekt Den pro školu.

Webová platforma vznikla v roce 2020 a v roce 2021 jsme vydali novou, rozšířenou verzi webu, která vznikala ve spolupráci s dobrovolníky sdruženými v organizaci Česko.Digital.

Jaký je náš příběh?

V roce 2016 řešily naše zakladatelky Jana a Sandra poměrně obvyklé dilema. Lákalo je učení, přitom ani jedna z nich nestudovala „peďák“. Chtěly si proto učitelskou zkušenost vyzkoušet – v Česku ale taková možnost neexistovala. V takovou chvíli se nabízelo jediné řešení. Projekt, který umožní učení nanečisto, vytvořit vlastními silami. Inspiraci pro něj našly náhodou při návštěvě Londýna – zjistily, že v Británii existuje program, který dovolí stát se na zkoušku učitelem.

Tak vzniká spolek Výluka, díky níž si učení vyzkoušelo v prvních letech několik desítek lidí. Proč jsme se jmenovali Výluka? To je jednoduché – šlo o výluku z obyčejného života a školy, které jsme navštěvovali, byly často ve vyloučených lokalitách.

Už brzy po našem vzniku bylo jasné, že bariér na cestě k učitelství je mnohem víc. Záběr Výluky se proto postupně rozšiřoval a z původně komorního spolku se stala nezisková organizace s profesionálním týmem.

Důležitým milníkem bylo pro Výluku spuštění portálu zacniucit.cz. Ten vznikl v roce 2020 s pomocí dobrovolníků a o rok později byla ve spolupráci s Česko.Digital spuštěna jeho nová, rozšířená verze. Při této příležitosti jsme se rozhodli pro přehlednost přesunout velkou část našich našich programů pro zájemce o učitelství i učitele právě na platformu Začni učit! Aby byla naše identita co nejsrozumitelnější, rozhodli jsme se, že budeme navenek vystupovat právě pod tímto jménem – Začni učit!

Poděkování

Na závěr chceme poděkovat všem, kteří se na vývoji webu Začni učit! podíleli!

Tým Výluky

Sandra Ort Feyglová, Jana Fryzelková, Ondřej Sliš, Vojtěch Hojný, Hana Kuzníková, Marek Tejc, Ondřej Trhoň, Jan Pleva, Iveta Jelenová, Dagmar Ašková, Radka Planková, Kateřina Nejedlá, Aneta Martínková, Matěj Melecha, Tomáš Titěra, Klára Jechová, Dominik Vachuda, Veronika Matějčková, Pavel Holomek, Štěpán Landa, Ellen Pražáková, Mahulena Kopecká a Michal Kliment

Tým dobrovolníků Česko.digital

Koordinátoři a mentoři
Michal Voráč, Romana Pokorná, Jakub Štogr

Marketing a obsah
Tomáš Děkan, Eva Zehnálková, Iva Janečková, Žaneta Svobodová, Terézia Palaščáková, Dana Beneda, Lucie Šimečková, Kateřina Kociánová, Michal Dúbravský, Barbora Truksová

Vývoj
Jakub Bareš, David Šimek, Václav Stejskal, Pavel Chocholouš, Jana Zmijková, Jan Koprajda, Marcel Jager, Marcela Jaklová, Jakub Stibůrek, Michael Sterzinger, Mia Bajic, Michal Valoušek, Karel Geyer, Jiří Petera, Zuzana Bořutová, Filip Jirsák, Jakub Kepák, Melánia Bachan Firkaľová

UX, design, grafika, výzkum
Ján Dugovič, Míša Horňáková, Adele Manas, Linh Nguyen, Lukáš Vaněk, Honza Páv, Pavla Kafková, Tereza Vítková, Petr Ševcovic, Kateřina Bažantová, Adriana Drozdová

Naše sociální sítě