Kontaktujte nás

Najdete nás:
Wenzigova 1861/7
120 00 Praha 2 – Nové Město

Našim korespondenčním sídlem je:
Začni učit!, z. s.
Wenzigova 1861/7, 120 00 Praha 2 – Nové Město
IČO: 05219833

S dotazy se ozývejte na info@zacniucit.cz nebo konkrétním lidem z týmu.

Náš tým

advokacie, fundraising a spolupráce (spoluzakladatelka)

Jana Fryzelková
+420773692530
jana@zacniucit.cz

advokacie, fundraising a spolupráce (spoluzakladatelka)

Sandra Ort Feyglová
+420774867876
sandra@zacniucit.cz

vedení programů Zkus učit!
a Zauč se!

Hana Kuzníková
+420602767387
hana@zacniucit.cz

finance a provoz

Radka Planková
+420608376043
radka@zacniucit.cz

správkyně informací a pomoc ukrajinským učitelkám

Dagmar Ašková
+420739984259
dagmar@zacniucit.cz

fundraising, advokacie, pedagogické kvalifikace

Iveta Jelenová
+420774291288
iveta@zacniucit.cz

Den pro školu

Petra Yakubov
petra@zacniucit.cz

projekt pomoci ukrajinským učitelkám

Markéta Sochovská
+420732935806
marketa@zacniucit.cz

komunitní manažerka Dne pro školu, fundraising

Kateřina Maňourová
katerina.manourova@zacniucit.cz

PR a komunikační konzultantka

Aneta Martínková
+420736622521
aneta.martinkova@zacniucit.cz

komunikace & copywriting

Kateřina Kociánová
katerina@zacniucit.cz

správa a rozvoj webu Začni učit!

Kristián Kopřivík
+420739448979
kristian@zacniucit.cz

kontaktní osoba pro školy, programy Zkus učit! a Zauč se!

Veronika Matějčková
veronika@zacniucit.cz

HR, produkce

Pavlína Havlenová
pavlina@zacniucit.cz

Den pro školu

Radka Plecháčková
radka.plechackova@zacniucit.cz

technická správa webu

Vojtěch Hojný
vojta@zacniucit.cz

O Začni učit!

Co děláme?

Projekt Začni učit! reaguje na problémy, se kterými se aktuálně potýká české školství – už teď v něm chybí přes 6000 pedagogů a v blízké budoucnosti by to měl být téměř dvojnásobek. Třetina začínajících učitelů navíc zvažuje, že v této profesi skončí.

V boji proti těmto pochmurným statistikám pomáháme projektem Začni učit! Věříme totiž, že jen spokojení a motivovaní učitelé mohou mít spokojené a motivované žáky. Proto podporujeme začínající i zkušené učitele – a zároveň pomáháme do školství nadšeným lidem z praxe.

Zájemcům o učitelství ukazujeme, v čem přesně tato profese spočívá. Umožňujeme jim navíc vyzkoušet si učení nanečisto v programu Zkus učit!.

Rozhodnutým zájemcům o učitelství pomáháme s doplněním pedagogické kvalifikace. Připravili jsme pro ně přehledné a srozumitelné shrnutí toho, co potřebují, aby mohli stanout za katedrou.

Pro začínající učitele máme připravený program Zauč se! – ten obsahuje celoroční program, který nabízí podporu a rozvíjení se v prostředí skupiny dalších nováčků ve školství. Zároveň pořádáme i sérii workshopů a skupinové supervize. Pro začínající učitele máme připravenou i sekci s tipy, jak zvládnout start v této profesi.

Odborníkům, kteří chtějí přinést praxi do školy, nabízíme projekt Den pro školu.

Webová platforma vznikla v roce 2020 a v roce 2021 jsme vydali novou, rozšířenou verzi webu, která vznikala ve spolupráci s dobrovolníky sdruženými v organizaci Česko.Digital.

Jaký je náš příběh?

V roce 2016 řešily naše zakladatelky Jana a Sandra poměrně obvyklé dilema. Lákalo je učení, přitom ani jedna z nich nestudovala „peďák“. Chtěly si proto učitelskou zkušenost vyzkoušet – v Česku ale taková možnost neexistovala. V takovou chvíli se nabízelo jediné řešení. Projekt, který umožní učení nanečisto, vytvořit vlastními silami. Inspiraci pro něj našly náhodou při návštěvě Londýna – zjistily, že v Británii existuje program, který dovolí stát se na zkoušku učitelem.

Tak vzniká spolek Výluka, díky níž si učení vyzkoušelo v prvních letech několik desítek lidí. Proč jsme se jmenovali Výluka? To je jednoduché – šlo o výluku z obyčejného života a školy, které jsme navštěvovali, byly často ve vyloučených lokalitách. Už brzy po našem vzniku bylo jasné, že bariér na cestě k učitelství je mnohem víc. Záběr Výluky se proto postupně rozšiřoval a z původně komorního spolku se stala nezisková organizace s profesionálním týmem. Důležitým milníkem bylo pro Výluku spuštění portálu zacniucit.cz. Ten vznikl v roce 2020 s pomocí dobrovolníků a o rok později byla ve spolupráci s Česko.Digital spuštěna jeho nová, rozšířená verze. Při této příležitosti jsme se rozhodli pro přehlednost přesunout velkou část našich našich programů pro zájemce o učitelství i učitele právě na platformu Začni učit! Aby byla naše identita co nejsrozumitelnější, rozhodli jsme se, že budeme navenek vystupovat právě pod tímto jménem – Začni učit!

Poděkování

Na závěr chceme poděkovat všem, kteří se na vývoji webu Začni učit! podíleli!

Tým Začni učit!

Sandra Ort Feyglová, Jana Fryzelková, Ondřej Sliš, Vojtěch Hojný, Hana Kuzníková, Marek Tejc, Ondřej Trhoň, Jan Pleva, Iveta Jelenová, Dagmar Ašková, Radka Planková, Kateřina Nejedlá, Aneta Martínková, Matěj Melecha, Tomáš Titěra, Klára Jechová, Dominik Vachuda, Veronika Matějčková, Pavel Holomek, Štěpán Landa, Ellen Pražáková, Mahulena Kopecká a Michal Kliment

Tým dobrovolníků Česko.digital

Koordinátoři a mentoři
Michal Voráč, Romana Pokorná, Jakub Štogr

Marketing a obsah
Tomáš Děkan, Eva Zehnálková, Iva Janečková, Žaneta Svobodová, Terézia Palaščáková, Dana Beneda, Lucie Šimečková, Kateřina Kociánová, Michal Dúbravský, Barbora Truksová

Vývoj
Jakub Bareš, David Šimek, Václav Stejskal, Pavel Chocholouš, Jana Zmijková, Jan Koprajda, Marcel Jager, Marcela Jaklová, Jakub Stibůrek, Michael Sterzinger, Mia Bajic, Michal Valoušek, Karel Geyer, Jiří Petera, Zuzana Bořutová, Filip Jirsák, Jakub Kepák, Melánia Bachan Firkaľová

UX, design, grafika, výzkum
Ján Dugovič, Míša Horňáková, Adele Manas, Linh Nguyen, Lukáš Vaněk, Honza Páv, Pavla Kafková, Tereza Vítková, Petr Ševcovic, Kateřina Bažantová, Adriana Drozdová