Můžu učit?

Interaktivní průvodce kvalifikacemi

Projděte naším interaktivním průvodcem a zjistěte, jakou pedagogickou kvalifikaci potřebujete k tomu, abyste mohli začít učit, a kde si potřebné znalosti můžete doplnit.

„Pedagogické minimum“

Tento hovorový pojem ve světě učitelství dnes již nenajdete. Pedagogické vzdělání můžete získat doplňujícím pedagogickým studiem nebo studiem pedagogiky.

Doplňující pedagogické studium nabízí univerzity v mnoha českých městech.

Protože je v tom zmatek, tak jsme pro vás připravili systém, který vám najde kurz nebo program na míru vašeho vzdělání.

Najděte si práci ve školství

Přijde vám práce za katedrou zajímavá? Budeme moc rádi, když nám vyplníte krátký dotazník, pomocí kterého vám můžeme najít práci na míru. Zabere vám to jen pár minut a může vám to změnit kariéru. Děkujeme!

Zákon o pedagogických pracovnících

Podrobné informace o kvalifikačních požadavcích na všechny pedagogické profese naleznete v zákoně o pedagogických pracovnících č. 563/2004 Sb. nebo ve výkladu tohoto zákona, který jsme pro vás připravili.

Výklad pracuje s podobou zákona, která je platná pouze do konce srpna 2023. Od začátku září pak účinnosti nabývá jeho novelizovaná podoba. Na aktualizované verzi výkladu aktuálně pracujeme.

Rozcestník: kde chcete učit?

Vyberte si, kde chcete učit, a my vám ukážeme, jak na to! Pokud vás ještě před tím zajímá, jaké předměty budete (po doplnění pedagogické kvalifikace) moci se svojí specializací učit, podívejte se do naší tabulky.(Tato tabulka není oficiálním stanoviskem MŠMT, ale byla vytvořena na základě praxe ředitelů a ředitelek škol s učiteli, kteří si doplňovali pedagogickou kvalifikaci k již dokončenému odbornému vzdělání.)

Můžu učit i bez kvalifikace?

Díky novele zákona o pedagogických pracovnících je od 1. 9. 2023 možné začít učit i bez pedagogické kvalifikace a vzdělání si doplnit v prvních třech letech práce ve školství. Nebojte se proto odpovídat na zajímavé pracovní nabídky ve školství, i když zatím nemáte potřebnou kvalifikaci. Konkrétně to funguje takto:

 • Pokud v době nástupu nemáte pedagogickou kvalifikaci, můžete začít učit předměty, které odpovídají zaměření vašeho magisterského studia. Kvalifikaci je potřeba si doplnit do tří let od nástupu do školy. Toto platí pro ty, kteří vystudovali  magisterský obor a chtějí učit všeobecně-vzdělávací předměty (např. češtinu, matematiku, biologii) na 2. stupni ZŠ nebo na SŠ.
 • Začít učit můžete také pokud jste absolvoval*a bakalářské studium v oblasti pedagogických věd a zároveň studujete navazující magisterský pedagogický obor. Kvalifikaci je potřeba doplnit do tří let od nástupu do školy.
 • Ve středním odborném školství můžete začít učit pokud jste odborníkem v  oboru, který odpovídá vyučovanému předmětu a v tomto oboru pracujete více než 5 let. Abyste mohl*a učit odborné předměty, potřebujete magisterské vzdělání. K výuce předmětů praktického vyučování potřebujete minimálně maturitní vzdělání a na výuku odborného výcviku je potřeba alespoň výuční list. Pedagogickou kvalifikaci je potřeba si doplnit do tří let od nástupu do školy.

Jací učitelé chybí?

Uvažujete o učitelské profesi a zajímá vás, zda se ve školství uplatníte?

V ČR je největší nedostatek učitelů:

 • 1. stupně ZŠ a mateřských školek
 • fyziky, matematiky a informatiky pro 2. stupeň ZŠ a SŠ
 • SŠ pro výuku oborů
  • stavebnictví, geodézie a kartografie
  • strojírenství a strojírenská výroba
  • elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika
 • češtiny a angličtiny pro 2. stupeň ZŠ
 • asistentů pedagoga, psychologů a dalších podpůrných pedagogických profesí

Pokud vás zajímá, jaká je situace s nedostatkem pedagogů ve vašem kraji: