Začátky v učitelství jsou velkou výzvou. Proto jsme navrhli komunitní program Zauč se!, díky kterému neztratíte svou motivaci. Budeme se spolu učit nové praktické dovednosti, soustředit se na vlastní úspěchy – zkrátka si start v učitelství užijeme. Protože jedině spokojený a motivovaný učitel může mít spokojené a motivované žáky.

„Do Zauč se! jsem se přihlásila proto, abych měla možnost potkávat jiné učitele a učitelky, sdílet, učit se od ostatních. Cítila jsem, že chci kurz, kde se budeme vídat opakovaně. Program mi pomohl víc se přiblížit dětem, ukotvit se v roli učitelky a uplatnit se v tom, co dělám. “
Karolína
učitelka 1. stupně

Komunitní program Zauč se!

Co mám dělat, když…

 • Mi přípravy na vyučování zabírají hodně času? 
 • Hodina přijde zajímavá jenom mně?
 • Se žáci hádají, překřikují, nedávají pozor?

Možná si i vy kladete podobné otázky. V našem komunitním programu – komuniťáku – se na ně pokusíme odpovědět. Čeká vás půlroční program plný praktických a metodických tipů do výuky. V bezpečném prostředí uzavřené skupiny začínajících učitelů najdete prostor pro vzájemné sdílení, podporu, získání nových dovedností i nabytí jistoty v učitelských začátcích.  

Komuniťák je nadesignovaný tak, aby byl především praktický. Vše, co se na něm bude dít, se bude opírat o vaše i naše zkušenosti. Chceme, aby to, co si z něj odnesete, bylo plně uplatnitelné ve vaší každodenní učitelské realitě.

Jak Komunitní program Zauč se! probíhá

 • Na začátku se seznámíte se skupinou dalších začínajících vyučujících, se kterými se budete pravidelně setkávat.
 • Následovat bude víkendové stmelovací setkání všech účastníků, naplněné kromě rozvoje praktických učitelských dovedností reflektováním a dáváním i přijímáním kvalitní zpětné vazby.
 • V Kampusu Hybernská se pak budete pravidelně, vždy od 14:00 do 18:00, budete pravidelně potkávat na workshopech, kde se od zkušené lektorky dozvíte – a sami na sobě následně vyzkoušíte – účinné tipy a metody. Na workshop bude navazovat dílna, kde si to, co jste zažili na vlastní kůži, společně přetvoříte pro potřeby vlastní výuky a můžete je ihned začít používat.
 • Vždy po zhruba dvou týdnech vás od 17:00 do 18:30 čeká online reflektivní setkání. Tam se zaměříme na sdílení toho, jak se vám učitelství daří, a zreflektujeme využití připraveného domácího úkolu z předchozího setkání ve vaší výuce. Společně si odpovíte na otázku – „Dělo se ve třídě to, co jsem chtěl*a? Proč ano/ne?“ 
 • Online setkání budou probíhat přes Google meet. Rádi vás naučíme, jak aplikaci používat, aby pro vás byla účast na setkáních komfortní. S online reflexemi máme dobrou zkušenost – i přesto, že se nepotkáme fyzicky, online prostor nám umožňuje zastavit se a pojmenovat, co se nám ve (nejen) ve výuce děje a být si navzájem oporou.
 • Celkem jde o 9 setkání se začátkem v září a koncem v lednu. Celkem strávíte 30 hodin praktickým rozvojem svých učitelských dovedností, nabýváním jistoty v roli učitelky*ele a péčí o svůj well-being.
 • Pokud nemůžete dorazit na všechna setkání, nevadí to. Pokud to bude možné, pošleme vám materiály, nebo třeba tipy na knížky k tématu.
 • Ke každému tématu dostanete doporučenou literaturu, abyste se mohli rozvíjet hlouběji podle svých potřeb. Spoustu knih si můžete vypůjčit přímo u nás.
 • Budete moci využívat online sdílené prostředí a být v kontaktu s dalšími účastníky*icemi.
 • Po celou dobu trvání Komuniťáku je vám k dispozici zkušená průvodkyně.
 • Struktura programu vychází z konceptu reflektujícího praktika a učitelského sebepojetí.

Harmonogram

Setkání proběhnou od září 2022 do ledna 2023. Podrobný harmonogram Komuniťáku nadete zde.

23. 9. 2022
14:00 – 18:00

Seznamovací setkání v Kampusu Hybernská  

8. – 9. 10. 2022

Víkendové setkání mimo Prahu

10. 11. 2022
14:00 – 18:00

Workshopové setkání + dílna v Kampusu Hybernská 

28. 11. 2022
17:00 – 18:30

Online reflektivní setkání

5. 12. 2022
14:00 – 18:00

Workshopové setkání + dílna v Kampusu Hybernská

19. 12. 2022
17:00 – 18:30

Online reflektivní setkání

2. 1. 2023
14:00 – 18:00

Workshopové setkání + dílna v Kampusu Hybernská

19. 1. 2023
17:00 – 18:30

Online reflektivní setkání

23. 1. 2023
14:00 – 18:00

Závěrečné setkání v Kampusu Hybernská

Cena programu

Základní cena Komuniťáku je 5000 Kč. 

Líbí se vám naše aktivity? Pokud je chcete podpořit, za Komuniťák zaplaťte 6 000 Kč. Za 1000 Kč k základní ceně podpoříte naše další aktivity. Třeba naši pomoc zájemcům o učitelství, ukrajinským učitelkám nebo naše plánované rozšíření do Karlovarského kraje! 

Je pro vás cena překážkou? Podrobnosti, jak získat slevu, se dozvíte v přihlášce – chceme, aby podpora začínajících učitelů byla pro všechny.