Týden v roli vyučující*ho

Přemýšlíte nad tím, jestli je pro vás učitelství to pravé? Lákalo vás někdy...

Zkrátka, chcete si vyzkoušet učit, ale zatím se na školní dveře jen zvědavě díváte? Pojďte je s námi na týden otevřít, vyzkoušejte Zkus učit! Další běh programu se uskuteční v listopadu 2024. Vyplňte nám předpřihlášku a budete první, komu se ozveme, až spustíme přihlašování!

Proč si #zkusitučit zrovna s námi?

Jednak protože máme záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a získaly ji oba naše programy!

Ne každému však logo státní instituce stačí. Proto bychom vám chtěli představit jeden z lidských příběhů, který ovlivnila právě týdenní stáž Zkus učit! Jaromír totiž hned po ní vyhledal nejbližší školu a…

Chcete s námi jít do dalšího Zkus učit?

Další běh programu proběhne v listopadu 2024. Vyplňte nám předpřihlášku a my se vám ozveme, až spustíme přihlašování!

Čím je vlastně týden v roli vyučující*ho jiný?

Můžete si o tom buď přečíst, nebo se pohodlně usaďte a poslechněte si hloubkové reflexe účastníků a jedné partnerské vyučující z jednoho z uplynulých programů.

DŮKLADNÁ PŘÍPRAVA
Před týdnem ve škole pro vás máme připravený dvoudenní soustředění plné základů praktických učitelských dovedností, reflektování a dávání i přijímání kvalitní zpětné vazby.

MENTORKA*PRŮVODKYNĚ
Po celou dobu programu vás podporuje průvodkyně. Společně zreflektujete zážitky ze školy a nasměruje vás při přípravě hodin.

PROVÁZEJÍCÍ VYUČUJÍCÍ
Ani ve škole nebudete sami. S vyučujícími, kteří třídu znají, si postupně vyzkoušíte roli naslouchající*ho, asistenta pedagoga a ke konci týdne si zkusíte učit úplně sami.

SDÍLENÍ
Ověřili jsme si, že menší skupina podobně naladěných lidí vytváří unikátní prostředí pro učení (se). Zkoušet učit si budete společně s dalšími 11 účastníky*účastnicemi programu. Se všemi se dobře poznáte na úvodním společném soustředění.

REÁLNÁ TŘÍDA V REÁLNÉ ŠKOLE
Partnerské školy jsou vybrány na základě motivace pustit si do výuky člověka zvenčí a najít díky tomu novou inspiraci a předat své zkušenosti.

PARTNERSKÉ ŠKOLY A PŘEDMĚTY
Rozhodli jsme se jít s dobou a začít u svých programů dbát na lokálnost. Zkus učit! probíhá pravidelně na jaře a na podzim a snažíme se navazovat spolupráci vždy s jinou školou v různých částech Česka. Využijte proto příležitost si zkusit učit ve škole poblíž svého bydliště. Pokud to do našich škol máte daleko, nebo nabízíme váš vytoužený předmět až na druhém konci republiky, v každém termínu dokážeme nabídnout díky našim donorům omezený počet míst s ubytováním v průběhu celého programu. Pokud byste tuto možnost chtěli využít, dejte nám vědět v přihlášce a my rádi pomůžeme.

Zapojené školy

Na každé škole si můžete vybrat jednu z kombinací předmětů (nemusíte si vyzkoušet učení všech předmětů
z nabízené kombinace, stačí, abyste se cítíli*cítily komfortně v roli vyučující*ho jednoho z nich).

Základní škola, Praha 2, Londýnská 34

 • Dějepis, zeměpis, občanská výchova (pro 2. stupeň),
 • španělský jazyk (pro 2. stupeň),
 • matematika, fyzika (pro 2. stupeň),
 • anglický jazyk (pro 1. i pro 2. stupeň).

 

Základní škola Brno, Horácké náměstí 13

 • Matematika, zeměpis (pro 2. stupeň),
 • chemie, rodinná výchova, dramatická výchova (pro 2. stupeň),
 • dějepis, pracovní činnosti (pro 2. stupeň),
 • český jazyk (pro 2. stupeň).

 

Základní škola Těptín

 • Přírodověda, chemie, hudební výchova (pro 2. stupeň),
 • tělesná výchova, anglický jazyk, německý jazyk (pro 1. i pro 2. stupeň),
 • matematika, fyzika (pro 2. stupeň),
 • český jazyk, matematika, Člověk a práce (pro 2. stupeň).

 

Jste škola, která by měla zájem o spolupráci? Pojďme se společně pobavit, zda bychom si u vás mohli zkusit učit! Napište naší Verče na veronika@zacniucit.cz.

Vyřešili jsme otázku proč s námi. Přichází další, a tou je KDY s námi #zkusitučit?

Průběh celého programu na jaře 2024 je následující:

 • Samotné Zkus učit! začíná ve čtvrtek 11. 4. od 15:00–16:00 online setkáním s průvodkyní a partnerskými vyučujícími.
 • Následuje dvoudenní soustředění v Praze u nás ve Wenzigově 1861/7 v pátek 12. 4. od 10:00 do 18:00 a v sobotu 13. 4. od 9:00 do 17:00.
 • Navážeme týdenní stáží na vybrané škole, která proběhne od 15. 4. do 19. 4.
 • Celý program zakončíme společnou závěrečnou reflexí v Praze ve Wenzigově 20. 4. od 9.00 do 12:00.
 • Na úvodním dvoudenním soustředění (pátek + sobota) ve Wenzigově 1861/7 na Praze 2 se seznámíte se skupinou dalších zájemců o učení.
 • Celé dva dny budou plné základů praktických učitelských dovedností, reflektování a dávání i přijímání kvalitní zpětné vazby.
 • Budete moci využívat online sdílené prostředí a být v kontaktu s dalšími účastníky*účastnicemi.
 • Postupně si vyzkoušíte tři role. Nejdříve budete v hodinách naslouchat a pozorovat, pak se stanete asistentem*asistentkou – povedete dohodnutou aktivitu nebo část hodiny a nakonec odučíte některou hodinu samostatně.
 • V jaké míře a jaké role si vyzkoušíte záleží na rozvrhu a domluvě s vaším partnerským vyučujícím*vaší partnerskou vyučující.
 • Naše doporučení je 3–4 hodiny strávené nasloucháním a pozorováním, 4–5 hodin asistence1–2 hodiny samostatného učení. S přípravou na výuku vám pomůžou průvodkyně, které vás po celou dobu programu budou podporovat.
 • Po výuce se svým partnerským vyučujícím*svou partnerskou vyučující proberete, jak den ve škole proběhl a co máte v plánu zítra. Je to prostor i pro vaší zpětnou vazbu a otázky. Na společnou reflexi máte 2 hodiny, záleží zase na vás, kolik času využijete.
 • Po celou dobu programu vás podporuje průvodkyně. Chodí s vámi přímo do školy a společně zreflektujete zážitky a nasměruje vás při přípravě hodin a čemkoliv dalším podle vaší potřeby.
 • Na závěr programu se sejdete zase všichni společně na závěrečném reflektivním setkání ve Wenzigově 1861/7, kde celou zkušenost společně uzavřete a odpovíte si na otázku, zda je učitelství pro vás to pravé.

Program v číslech

0
hodin úvodu do učitelských dovedností
0
hodin podpory od průvodkyně v průběhu stáže
0
hodin s partnerským vyučujícím
0
dnů ve škole
0
obědů ve školní jídelně
0
dalších účastníků

Když už víte CO, měli bychom říci i KDO.

Mgr. Pavlína Seidlerová

Pavlína má praxi jako učitelka, zástupkyně ředitele i ředitelka ZŠ. Má bohatou mentorskou praxi, je lektorkou mentorských kurzů a kurzů formativního hodnocení spolku pro inovace JOB.

Michaela Dobešová

Míša pracovala v brněnské ScioŠkole jako asistentka pedagoga i průvodkyně dětí v prvním trojročí. Prošla kurzy Respektovat a být respektován, workshopy intuitivní pedagogiky a zážitkové pedagogiky.

Mgr. Jitka Jarníková

Jitka má za sebou dlouhodobou praxi za katedrou, a to jak v roli učitelky na 1. a 2. stupni ZŠ, tak jako speciální pedagožka a výchovná poradkyně. Prošla mentorským kurzem a v současnosti vede v NPI Pokusné ověřování kombinovaného vzdělávání.

 

Mgr. Kateřina Šarkovská
Katka od svých 13 dobrovolničí ve Skautu, kde je dětem a středoškolákům mentorkou a dospělým individuální průvodkyní. Vystudovala psychologii a prochází si koučovacím výcvikem Akademie Libchavy.  
Petra Wasková

Petra je zakladatelkou, koordinátorkou a průvodkyní Lesního klubu a Lesní školy Felbiánek. Věnuje se přírodní pedagogice, učení venku a environmentální výchově. Vede environmentální kurzy pro pedagogické pracovníky. Působí jako vzdělavatelka a mentorka na Fakultě pedagogické ZČU v Plzni. Je také absolventkou programu a nyní prochází mentorským výcvikem od spolku pro inovace JOB.

Zbývá poslední otázka, a tou je ZA KOLIK.

Nechali jsme si ji schválně na konec – protože tehdy přichází to nejlepší. Tady je to skutečně tak, protože společně s cenou si můžete znovu přečíst reakce účastníků předchozích běhů.

Reálná cena programu je 28 000 Kč. Jak je možné, že vám ho můžeme nabídnout za 7 000 Kč?  Díky podpoře nadace BLÍŽKSOBĚ!

Z čeho se cena skládá?
Cena, kterou za účast v programu platíte, je zhruba čtvrtinová oproti jeho reálné ceně. Tento rozdíl dorovnáváme díky podpoře našich donorů. 

Celková cena se skládá z:

 • 16 hodin úvodu do učitelských dovedností na úvodním soustředění,
 • 9 hodin podpory od průvodkyně v průběhu stáže,
 • 13 hodin s partnerským vyučujícím,
 • 3 hodin závěrečného reflektivního setkání,
 • ubytování v průběhu programu (1–6 nocí podle potřeby),
 • obědů během týdenní stáže,
 • využívání online komunitního prostoru,
 • pronájmu prostor,
 • vedení, koncepce, koordinace, komunikace, administrace a produkce programu.
Zrovna teď to není ono?

Nevadí, příště to klapne. pokud však víte o někom, pro koho je Zkus učit! to pravé ořechové, máme i krásný letáček.